Kurz Bylinkaření, aneb jak léčily naše babičky

 V českých a moravských zemích má přírodní léčitelství hluboké kořeny a bohatou tradici

Kurzy Bylinkaření, aneb jak léčily naše babičky vás uvedou do tajů tradičních postupů a receptůr našich staroslovanských předků a společně půjdeme po stopách jejich moudrosti…

Z historie tradičního léčitelství na našem území

Legenda nám vypráví, že první česká léčitelka byla Kazi, dcera knížete Kroka – a dále její dcera Běla. Ovšem to je jen legenda a jelikož nejsou doloženy žádné seriozní archivní materiály považujeme za první velkou léčiteku paní Zdislavu z Lemperka, která za panování krále Václava I., tedy přibližně v XIII. století vybudovala v podhradí svého sídla špitál pro nemajetné nemocné, kterým sama obětavě sloužila a kde se též nakazila tuberkolózou a předčasně v mladém věku zemřela.

Zcela mimořádný vliv na další vývoj českého přírodního léčitelství mělo české vydání proslulého Herbáře osobního lékaře Ferdinanda, doktora Petra Ondřeje Matthioliho ( ten působil v Praze od r. 1544). Matthiolo byl však osobností evropského formátu. Geniálně shrnul výsledky vědeckého poznání své doby o poznání Lidového léčitelství. Středověky “bestseller“se stal velmi rychle a trvala praktickou bylinářskou biblí, která ovlivnila dlouhé generace, jak lékařů tak i přírodních léčitelů a z této moudrosti čerpá i sama majitelka Bylinkové Terapie Monika Golasovská, která se bylinnám věnuje již přes 14 let a kurzy Bylinkaření, aneb jak léčily naše babičky vás bude osobně provázet 

Co se během kurzu Bylinkaření dozvím a naučím? 

Kurzy vždy pořádáme na určité téma, a to v závislosti na sezónně dle toho co nám příroda nabízí, není možné zaručit předem jasně stanovený program

  • Jaké byliny jsou aktuálně v naší přírodě k nalezení a kde 
  • Jak rozeznat léčivé od jedovatých druhů (některé byliny mají další druhy, které nejsou vhodné)
  • Jak byliny sbírat, uchovávat, sušit
  • Jaké části z bylin používat ke zpracování
  • Postup přípravy bylin PŘED jejich zpracovnáním na: masti,sirupy, tinktury atd.
  • Které byliny nemíchat dohromady 
  • Kontraindikace a indikace zpracovávaných bylin 
  • Léčivé účinky, využití/použití zpracovávaných bylin 
  • Receptury na vaření konkrétních bylin 
  • Zajímavosti, historii a příběhy a mnoho dalšího…

Jak pravidělně kurzy probíhají? 

Aktuálně v roce 2018 nabízíme pravidelné víkendové kurzy a večerní kurzy. Zahájily jsme také 1. ročník intenzivního kurzu cyklu Bylinkaření, aneb jak léčily naše babičky 2018, který probíhá pravidelně v návaznosti každý víkend v měsíci od unora-listopadu. Zde nabízíme jeste poslední volná místa na jednotlivé víkendy, dle cyklusu jaro, léto, podzim, zima. 

Přihlýšení na kurz je možné pouze skrze formuláře, které naleznete u jednotlivých kurzů a to bud na našem webu a nebo na facebooku. 

Vědomosti z kurzu se stanou součástí vašeho každodenního života

Během kurzu se dozvíte nejen spoustu informací, které vám pomohou lépe se orientovat v přírodě při sběru bylin, ale také vám bude jasnější, jak a na co bylinky účinkují, kdy a jak je sbírat a zpracovávat (dle mesíčního rytmu) a vytvořit z nich léčivé výrobky pro sebe i rodinu. Naše kurzy probíhají především prakticky formou interaktivního workshopu, který zajistí, že si celým postupem projdete na vlastní kůži a budete schopni tyto dovednosti implementovat do svého každodenního života. 

Vybavíte si svou domácí přírodní lékárnu

Během kurzu si vyrobíte několik druhů bylinných výrobků, které krásně doplní vaši domácí přírodní lékárnu. To co si u nás vyrobíte je nejen úžasným léčením vnějším, ale také chuťovým zážitkem, který léčí i zevnitř – naše masti si můžete namazat klidně na chleba, či jimi dochutit polévku mňam.

Z léčivých bylin na kurzu připravujeme:

Odvary, Nálevy, Maceráty, Prášky, Tresť, kapky, výtažky, extrakty, Štávy, Sirupy, Likéry, Tinktury, Bylinková vína, Bylinkové masti, Květinové hydroláty a čistící vody a mnoho dalšího z čerstvých či susšených bylin vlasnoručně

Žádáme všechny účastníky, aby si během kurzu vedli osobní poznámky do sešitu. Na případné otázky bude dostatek času a prostoru v závěru kurzu.  

Mám zájem o kurz Bylinkaření!

Zaujal vás kurz bylinkaření? Více o jednotlivých kurzech najdete v menu. V případě jakkýkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat na email na bylinkova-terapie@email.cz, jsme pro vás k dispozici od 11:00 – 18:00.

Bylinková Terapie Praha – místo k zastavení, terapie pro vaše tělo i duši