Učení tradičního bylinkaření – čtyři cykly.

Rok nabízí v přírodě čtyři cykly přeměn: Jaro, Léto, Podzim a Zimu, v každém období  v přírodě vyroste a vykvete spousty bylin, kořenů a plodů pro vaše zdraví. Projdeme celou přírodu od podzimu do léta, budeme bádat a objevovat v Kokořínských lesích, na pasekách, v mokřadech i lukách. V jarním období budeme loupat kúru, škrábat mízu, sbírat pupeny, výhonky, v období léta nám bylinky vydají své voňavé květy a na podzim budeme sbírat plody a kutat kořeny z hlíny. Objevíte možnosti naší bylinkové dílny, ve které budeme vše z bylin tvořit, poznávat jejich účinky a sílu léčení, při našem bylinkové učení a poznávání budeme také destilovat voňavé hydroláty – květové vody pro zdraví i krásu. Naše bylinné elixíry budeme macerovat v podzemí, aby zjískali sílu země. Budou odpočívat dva metry pod zemí, v pískovcové skále, nebo je vystavíme na slunce, aby energie slunce se spojila podpořila účinnost macerátů.                          

Byliny se stanou součástí vašeho každodenního života!

Během intenzivního kurzu se naučíte základům tradičního léčitelství. Nebudou chybět ani lokální sběry, ruce zaboříme  do hlíny i podrobíme zvídavou lidskou mysl poznáním říše i tajů bylin. Naučíme se je zpracovávat vlastnoručně podle starých receptůr na tinktury, masti, oleje, sirupy, květinové vody a mnoho dalšího…budete se citít sebejistěji a byliny bezpečně v přírodě poznáte, správně uchováte a použijete v každodenním životě.

Pravidelná navazující setkání a to 4 víkendy od podzimu k návratům ke kořenům, pokračujeme příchodem Vesny, prožijeme Máj a vše ukončíme letním Slunovratem.
Bude to celý víkend: pátek – sobota – neděle. To znamená, že spolu strávíme 4 vyjímečné bylinkové víkendy.
Čtyři cykly v herbalismu:

Půjdeme po stopách lidového léčitelství a na vlastní kůži si vyzkoušíme léčení přírodní cestou tak, jako to uměly naše prabáby, budeme vnímat sílu slunce a měsíce, čekají nás veliká dobrodružství a bádání.

Pravidelně s sejdeme 4 x v roce.

Je obsazeno na rok 2023/ 2024. 

Je obsazeno na rok 2024/2025

Rezervaci přijímám na rok 2025/2026 (začínáme kořeny podzimem 25 a končíme slunovratem 26). Pokud máte zájem je nutná včasná rezervace. 

Prosím pište na na email: bylinkova-terapie@email.cz
A jak to bude?

Začínáme podzimní rovnodenností a návratem ke kořenům.
Dozrání, vrchol, plody a sběr….zklidnění – příprava na zimní čas.

V období tomto nastává zklidnění, vše divoké už se událo. Příroda je ve svém nejvyšším dávání, dává nám své plody a síla se pomalu stahuje do kořenů, je čas kutání kořenů, sběru plodů a veliká příprava na zimní čas. Je nutné řešit imunitu a zklidnit svou mysl a duševní neklid. Budeme připravovat ozdravné koupele a oleje. Připravíme lahodné likéry a vína, masti a sirupy, poskládáme si své čaje. Roztopíme včelí vosk a připravíme si své tělové svíce na vytahování bolestí. Budeme se hýčkat, stanou se z nás mydlářky a vyrobíme si produkty pro svou domácí lázeň. Na vlastní tělo zažijeme, jak léčily naše prabáby. Bude to ukončení cyklu……příroda se zahalí do bíla a vše bude odpočívat.
——————————————————————————————–

Pokračujeme příchodem Vesny a jarní rovnodenností, pupeny, míza a kůra.Probuzení, očista, růst, energie, mladost. Jarní rovnodennost.Příroda i my se probouzíme, neklid a nová energie , vše se dává do pohybu, doba očisty a půstu.
Je obvykle čas na : mízu, kůru, pupeny, výhonky, mladé kořínky, natě, sadbu semínek a také očistu a hubnutí. Budeme loupat a nakládat kůru, škrábat mízu ze stromů (opatrně), z divokých zelených natí bylin budeme vyrábět pomazánky. Na vlastní jazyk si prověříme, jak nám chutnají nápoje z čerstvých kopřiv a pampelišky a jiných divokých bylin. A také jejich mladé kořínky proměníme v různé lektvary. Jaro bude velmi zelené a ozdravné a nabije nás energií tak, abychom čerstvě vykročily do teplejších dní.
———————————————————————————

Pokračujeme.
Zažijeme přechod jara do Máje a Valpuržinu noc, zelené plevele a květy.Doprovodné rostliny, květy a hojnost, energie slunce.Blíží se konec dubna a začíná Máj – vše rozkvétá a tak i my se budeme pomocí přírody snažit „rozkvést do krásy“ – téma ženství a její zdraví, to vše nás čeká v tomto cyklu. Dcera – matka – babička – téma které souvisí s každou ženou, budeme se učit vše o „ženských bylinkách“, ale také i o těch „mužských“. A také použijeme bylinky a kořínky na výrobu svého parfému, spojíme květovou vůni a utvoříte si svůj bylinkový parfém……to vše se ale musí odležet…..Naložíme si ovoce a bylinky s květy na domácí octy a naučíme si je vyrábět – vše čisté a bez chemie, voňavé a chutné.

————————————————————————–
Vše zakončíme s magií letních bylinek a Slunovratem, čekají nás svatojánské bylinky.
Hojnost, barvy, vůně a kouzelný Slunovrat a Svatojánská noc…… sklizeň.V tomto čase to v přírodě hraje všemi barvami, vůně se prolíná se zvuky, příroda žije na 100%, je čas nejdelšího dne a nejkratší noci, Letní slunovrat a Svatojánská noc, příroda dává největší poklady. Je čas vyrábět Květovou vodu, oslavit Slunovrat, nakládat třezalku, zaměřit se na energii, tělo a zdrví. Čas hojnosti a barevnosti, sklízíme , nakládáme, sušíme . Budeme vyrábět tinktury, oleje a masti. Ochutnáme jedlé květy a ozdobíme si svůj vyrobený bylinkový dort. Otevřeme si Bylinkovou Laboratoř a s naším destilačním přístrojem zažijeme kouzla. Vše co měsíc kvasilo a uleželo se, doděláme – váš bylinkový ocet, či pivo, nebo víno dozraje do žádané kyselosti, perlivosti. A přírodní bylinkový parfém Vám bude připomínat vůni tohoto času.————————————————————————————

A bude to jedinečné!
Monika Čechová Golasovská předává své letité zkušenosti a znalosti přirozenou, lidskou a zábavnou formou. Kdo už u nás byl ví, že předností našich kurzů je interaktivní tvoření – naprosto vše si osvojíte, vyzkoušíte na vlastní kůži a nenudíme sálodlouhými přednáškami. Nebudou chybět příběhy a legendy, tématické oslavy a rituály, které se pojí s aktuálním tématem v přírodě.

V tomto kurzu čtyř cyklů získám

 • 12 výukových dní / 100 hodin
 • poznání bylin v divoké přírodě
 • základní znalosti tradičního lidového léčitelství
 • receptury a postupy které si sami budete zapisovat – (každý cyklus dostanete ve shrnutí v pdf)
 • praxi a poznání
 • sebejistotu při orientaci v přírodě a zpracování bylin
 • suroviny pro výrobu produktů
 • vlastnoruční výrobky
 • nové přátele, zážitky a zkušenosti

Vše potřebné je pro vás zajištěno all-inclusive v ceně kurzovného

 V ceně Bylinkové školy je ubytování 2x Na Homoutově statku  se snídaní (to znamená každý víkend po dobu školy)) .  Po celou dobu zajištěn oběd a večeře, po celý den káva čaj a bylinkové nápoje. Součástí je samozřejmně všechen materiál a suroviny: pálenka, víno, cukry, sádlo, oleje, propolis, bylinky, kořeny a plody vosky atd. Hydroláty a octy. Destilační kolona pro výrobu květových vod.  Obalový materiál:  skleničky, popisky, etikety, sáčky. Veškeré náčiní k zapůjčení: nože, vařečky, prkýnka, hrnce, vařiče, struhadla, rukavice, rýče atd.

V ceně nejsou nápoje které si objednáte v restauraci.

Pokud přijíždíte z daleka a nemáte vlastní vůz, doporučíme Vám trasu a přiblížíme k nám autem, nebo domluvíme spolujízdu.

Proč se přihlásit do Bylinkové Školy ? 

 • ucelený navazující cyklus na aktuální témata v přírodě
 • výuka v malé skupině, individuální přístup
 • vycházíme z moudrosti našich předků
 • naučíte se využívat byliny v každodenním životě
 • aktivní účast na lokálních sběrech v přírodě
 • spousta praxe a škola hrou
 • tradiční léčebné procedury si vyzkoušíte na vlastní kůži
 • cesta ke svým kořenům
 • téma psychosomatiky, ženství i mužství
 • vše zajištěno, stačí přijít s dobrou náladou.

Cena kurzovného a způsob platby:  35 000,- kč

                              Rezervační záloha pro všechny      5. 000,- Kč
                             Dále na 2 splátky                                 15. 000,- Kč
                             Dále na 3 splátky                                 10. 000,- Kč

Chci se přihlásit do intenzivního kurzu Bylinkaření, Bylinkové Školy? 

Přihlášení je možné pouze skrze formulář, který naleznete ZDE:  Bylinková škola – Čtyři roční období . Pečlivě jej prosím vyplňte. Přihláška je závazná a na jejím základě vám bude zaslána faktura do 3. pracovních dnů a průběžně i další instrukce.
Sdílejte váš zájem s vašimi přáteli a podpořte tento projekt. Pro více informací nás kontaktujte na email:
bylinkova-terapie@email.cz
Sledujte nás na facebooku či Instagramu.
kupte si krásnou knihu jejíž autorkou je zakladatelka Bylinkové Terapie, Monika Golasovská Čechová.