PŘÍBĚH ZAKLADATELKY

Plním si jeden ze svých snů a otevírám si svou Bylinkovou dílnu v malebném a kouzelném místě na Kokořínsku. 

Je to místo, kde se zastavil čas a zde se vracíme zpět ke kořenům, pomocí bylinek a starých postupů a receptů zde nahlédnete pod pokličku bylinné alchymie.

Můj příběh začíná v mém rodném městě ve Slezsku, ve městě pod Beskydami, ve Frýdku – Místku. Od malička jsem tíhla k bylinkám, ale spíše pouze hrou. V dětství, jako malá holka jsem si tvořila své bylinné elixíry, stačila voda z potoka, staré skleničky od šampónů a vše co rostlo kolem na louce a v lese, jsem tam jednoduše pomocí větvičky nastrkala, protřepala a vystavila na slunce.  Byla to hra, která se ale proměnila ve skutečnost, o tom jsem v době dětsví naměla ani potuchy. ………Uběhlo několik desítek let a jsem zase v přírodě, žiju téměř v lese a zase si tvořím své bylinné elixíry, jen už nepožívám vodu z potoka a skleničky od šampónů, jen ty bylinky a kořínky zůstaly. 

Dalo by se říci, že postup zůstal stejný, jen se změnily ingredience, místo a čas.   

Dovolte, abych se Vám představila. 

Jmenuji se Monika Čechová Golasovská a ráda se s Vámi podělím o kouzelný svět bylin. Pomocí jejich účinků můžeme ovlivnit naše zdraví, psychiku, vitalitu i krásu!   

Ráda vynáším na světlo staré bylinné, často i zapomenuté postupy a recepty,  které mohu dál předávat na svých kurzech, workshopech a v Bylinkové Škole. 

Když spojíte rozpouštědlo a bylinku – vznikne tinktura, když přivedete vodu s bylinkou k varu – vznikne odvar, když  macerujte bylinku či kořen v oleji – vznikne bylinkový olej.  Tyto základní a jdenoduché postupy jsou velmi lehce uchopitelné a věřte že ve spojení s vašima rukama, vznikne bylinný léčívý elixír – tohle všechno Vás naučím v mé bylinkové dílně na Kokořínsku.   

Mám také svou zahradu, kde je mým štěstím pracovat, pěstovat vše od semínek, čekat a pozorovat prosces růstu až mně rostlinka překvapí svou krásou.  

 Součástí mé cesty bylo i Studium  Tradiční Čínské medicíny v Brně a v Čínském Tianjinu, kde jsem v rámci studila absolvovala měsíční stáž na zdejší univerzitě s praxí v místní nemocnici.

Fytoterapie mě doslova dostala, jen jsem příznivec českých bylinek a kořenů. 

Jsem kvalifikovanou terapeutkou TČM a poznatky z Číny využívám při své praxi, kdy se s důverou obracím  k tradičním českým bylinám. Věřím tomu, že bychom měli požívat to, co je nám blízké a odkud pocházíme. 

Inspiruji se našimi předními Moravskými bylináři panem Jančou a Zentrichem, ale mám také i velmi staré herbáře od tzv. „lidových léčitelů“ jejich bylináře a herbáře jsou opravdovými poklady českého tradičního bylinářství, některé jsou staré více jak sto let.

Stejně tak je úžasný Matthioliho herbář, který má můj velký obdiv. Pietro Andrea Mathioli (1501-1577) působil na královském hradě v Praze v letech 1554 – 1568 jako osobní lékař císaře Maxmiliána II. Jeho nejuznávanějším dílem je „Herbář neboli Bylinář“, který vznikl a byl vydán v Praze.

                    ———————————————————————-

Máte rádi knihy o bylinkách stejně jako já ? Zkuste nahlédnout do mých knih, které koupíte ve všech knihkupectvích.

Budu doufat, že se Vám zalíbí a nejen Vám ale i vašim dětem či vnoučatům. Právě pro celou rodinu jsem napsala knihu Bylinkář, tak – aby už od dětství jste vedly své děti k přírodě a bylinkaření a tvořili společně v rodině své „zelené elixíry. 

Poslední kniha Tajemství staré zahrady – je opět kniha pro děti a celou rodinu, byla psána v pandemii, kdy  jsme měli zavřené okresy, a já z okna naší chalupy koukala do zahrady a lesa, …….a najednou jsem slyšela, jak vše ke mne promlouvá a já začala psát.  V knize najdete návody jak zasadit strom, nakreslit si svůj osevní plán, zasít zeleninu, ale taky využít darů ovocných stromů, lučních kvítí a bylinek. Je psána pro všechny kteří věří, že si s rostlinkami můžou povídat.

V knize Bylinková-Terapie najdete návody a recepty pro všechny ženy bylinkářky, pro všechny “ lesní žíňky“ a nadšence bylinkaření a přírody. Je tam vše, tak jak vedu v mé bylinkové škole – projdete se v ní čtyřmi cykly v přírodě, od pupenů po kořeny. Dozvíte se také něco málo o tradicích našich předků spojené s bylinkami a přírodou. Kniha vyšla také v překladu ve Slovenském jazyce.

 

Jsem autorkou knihy Bylinkář:  která byla vydána v r.2019

A také autorkou knihy: Bylinková – Terapie, vydána v r. 2020

Mou poslední knižní novinkou, r.v. 2022 je kniha:Tajemství staré zahrady  

 

 Pokud máte zájem o kurzy, worshopy či bylinkovou školu, nebo chcete poradit a zkonzultovat,  jak pomocí bylin vylepšit vaše zdraví.

Prosím kontaktujte mne na email:

bylinkova-terapie@email.cz 

Bylinková Terapie – místo k zastavení, terapie pro vaše tělo, duši a mysl !